- Minder dan een dag geleden bijgewerkt.

Oorzaak verontreiniging drinkwater Amersfoort bekend

Vitens heeft onderzocht waardoor het drinkwater in de regio Amersfoort eind december 2025 en begin januari 2026 licht verontreinigd raakte. Uit dit onderzoek blijkt dat de oorzaak waarschijnlijk ligt in een opslagkelder voor drinkwater bij het productiebedrijf aan de Hogeweg. De verontreiniging leidde destijds tot twee kookadviezen in de regio.

Een man die een flesje vult met water

Verouderd beton in opslagkelder

In de kelder waarin drinkwater wordt opgeslagen, bleek het beton op sommige plekken verouderd. Hierdoor kon de kelder gevoeliger zijn voor invloeden van buitenaf, zoals regenwater. Een lekkage via het beton is de meest waarschijnlijke oorzaak van de verontreiniging. De exacte oorzaak is niet met zekerheid vast te stellen.
Om geen risico te nemen met de volksgezondheid, gebruikt Vitens deze kelder voorlopig niet. De kelder wordt gerenoveerd en daarna weer veilig in gebruik genomen.

Welk onderzoek is uitgevoerd?

Tijdens de kookadviezen lag de focus volledig op het zo snel mogelijk herstellen van de drinkwaterkwaliteit. Technische teams hebben dag en nacht gewerkt aan het schoonmaken en doorspoelen van het drinkwaternetwerk.

Het kostte tijd om de oorzaak te vinden, onder andere omdat de concentraties van de bacterie laag waren. Naast de operationele maatregelen is uitgebreid onderzoek uitgevoerd, inclusief een bouwkundige inspectie door een extern specialistisch bedrijf en technische onderzoeken en evaluaties. Op basis hiervan is vastgesteld wat de meest waarschijnlijke oorzaak was en welke oplossingen nodig zijn.

Twee kookadviezen

De verontreiniging werd ontdekt tijdens controles van het drinkwater. Op 23 december 2025 gaf Vitens een eerste kookadvies voor ongeveer 1.000 huishoudens, dat later werd uitgebreid naar 10.000 huishoudens. Dit advies werd op 30 december weer opgeheven. Begin januari werd opnieuw een lichte verontreiniging gevonden.Daarom volgde op 5 januari 2026 een tweede kookadvies, dit keer voor ongeveer 85.000 huishoudens. Dit advies werd op 18 januari ingetrokken. In beide gevallen ging het om een lichte bacteriologische verontreiniging met een enterokokbacterie.

Verbeteringen in communicatie

Vitens heeft ook gekeken naar de communicatie rond het tweede kookadvies. Daarbij bleek dat de informatievoorziening niet op alle punten goed verliep. Zo kwam informatie eerder in de media dan via de directe berichten aan klanten. Ook was de postcodechecker tijdelijk niet bereikbaar door overbelasting van de website, waardoor klanten niet konden zien of het kookadvies voor hen gold.

Dit heeft geleid tot concrete verbeteringen. Zo wordt de website aangepast om beter bestand te zijn tegen een groot aantal bezoekers tegelijkertijd en wordt er kritisch gekeken naar klantdata en gebiedsindelingen. Het doel is om klanten in de toekomst sneller, gerichter en betrouwbaarder te informeren.

Veiligheid staat voorop

Vitens begrijpt het ongemak bij een kookadvies om drinkwater voor consumptie te moeten koken, maar neemt geen enkel risico met de kwaliteit van drinkwater. Ook bij een lichte verontreiniging kiezen we voor een kookadvies, om de gezondheid van klanten te beschermen.

Vitens controleert drinkwater elke dag op verschillende plekken in het drinkwatersysteem, van bron tot kraan. Jaarlijks nemen we in het hele verzorgingsgebied zo’n 200.000 monsters af. Hiermee worden eventuele mogelijke verontreinigingen snel ontdekt en kunnen we uit voorzorg tijdig maatregelen treffen. In sommige uitzonderlijke gevallen is dat een kookadvies.