Gelderse Vallei
Onderzoek naar uitbreiding drinkwatercapaciteit
Er vinden op dit moment geen werkzaamheden plaats. Dit is een onderzoekstraject. Er zijn nog geen besluiten genomen over locaties of maatregelen.
Waarom is extra drinkwater nodig?
Door de sterk stijgende vraag naar drinkwater in de regio Utrecht en Gelderland moet Vitens binnen een aantal jaar extra drinkwater winnen om te voorkomen dat er een drinkwatertekort ontstaat. Bevolkingsgroei, klimaatverandering en droge zomers zetten de bestaande winningen onder druk.
De provincie Gelderland heeft de Gelderse Vallei aangewezen als drinkwaterreserveringsgebied — een gebied met grondwatervoorraden die mogelijk geschikt zijn voor drinkwaterwinning in de toekomst.
Waarom lijkt de Gelderse Vallei geschikt?
- Diepe grondwaterlagen: geschikt voor drinkwaterwinning en beschermd door dikke kleilagen.
- Provinciale aanwijzing: het gebied is door de provincie aangewezen als reserveringsgebied.
- Bestaande kennis: er is al veel kennis over het gebied, inclusief een dynamisch grondwatermodel.
- Koppelkansen: mogelijkheden om winning te combineren met natuur en duurzame energie.
Wat onderzoeken we?
Vitens boort op verschillende plekken in het gebied tot circa 250 meter diepte om watermonsters te nemen en de grondopbouw in kaart te brengen. Dit onderzoek moet uitwijzen of het grondwater geschikt is om drinkwater van te maken. De onderzoeken zijn onderdeel van een MER-procedure (milieueffectrapportage).
- Bodemopbouw: TDEM-metingen, sonderingen en proefboringen.
- Grondwaterkwaliteit: laboratoriumanalyse van watermonsters op verschillende dieptes.
- Effecten op omgeving: landbouw, natuur, bebouwing en grondwaterstanden.
- Koppelkansen: combinaties met natuur, recreatie en duurzame energie.
Stand van zaken
Bijgewerkt op: juni 2025
Planning
De planning is indicatief en kan wijzigen op basis van onderzoeksresultaten en bestuurlijke besluitvorming.
| Periode | Fase / activiteit | Status | Wat betekent dit voor u? |
|---|---|---|---|
| 2023–2024 | Eerste verkenning en bureauonderzoek | Afgerond | Geen zichtbare activiteiten voor de omgeving. |
| 2024–2025 | Veldonderzoek: boringen en metingen | Lopend | Boorinstallaties kunnen zichtbaar zijn in het gebied. |
| 2026 | MER-procedure starten (NRD ter inzage) | Gepland | U kunt officieel reageren via een zienswijze bij de provincie. |
| 2027 | Vergunningaanvraag bij provincie Gelderland | Gepland | Afhankelijk van de uitkomsten van de MER-procedure. |
| Vanaf 2030 | Realisatie — alleen bij positief besluit en vergunning | Indicatief | Looptijd afhankelijk van omvang en locatie. |
In balans met onze omgeving
Hoe kunt u meedenken?
In 2026 organiseert Vitens een informatiebijeenkomst voor omwonenden en betrokkenen in de Gelderse Vallei. Via onze nieuwsbrief informeren we u over de datum en locatie. Tijdens de formele MER-procedure kunt u een zienswijze indienen — een officiële reactie op de plannen.
Uitgelicht
| Vragen over dit project? | |
| Naam | [NAAM OMGEVINGSMANAGER] |
| Functie | [FUNCTIE, bv. Omgevingsmanager] |
| [EMAILADRES] | |
| Telefoon | [TELEFOONNUMMER] |
| Nieuwsbrief | Aanmelden voor updates |
